MLIONY NEBO MILIARDY DLUHŮ?

Ladislav Mohelník

Nevídané toky peněz pro obec sliboval při nástupu do funkce lidovecký starosta na Ostravici v Beskydech. Kocourkov ve kterém se již více než deset let po bolševicku územně plánuje a připravuje kanalizace, stavba čistírny odpadních vod vysoko na kopci, se zatím zcela pochopitelně propadá do dluhů. Momentálně již není jisté, zda hovořil pan starosta pouze o miliónech, nebo skutečně o miliardách.

Zastupitelstvo obce Ostravice se v polovině svého volebního období propracovalo k jednotě od dob sametové revoluce nevídané. U Čunkovců odkojených Národní frontou tato jednota nepřekvapuje, ale že ani jediný z nezávislých se nepozastavil nad výši dluhů způsobenou jediným hlasováním zastupitelstva, to je zarážející. Na Ostravici jsou v zastupitelstvu již jen tří lidovci, a doufejme, že po příštích volbách jich ještě ubude. Dluhy však samozřejmě zůstanou, ba co dím, bude jich nejspíš ještě víc. Velkou zodpovědnost nesou současní nezávislí, kteří pro pochybný projekt zvedli ruku také. Hlavně ti, co se tváří jako nezávislí a přitom se nemohou nabažit lidoveckých prebend. Ani takzvaně nezávislý a dřívější rebel Viktor se vůbec nestydí? Není si snad vědom co schválil? Hlasovací automat v podobě nezávislých zastupitelů odevzdaně zvedl ruku pro financování pochybného stavebního projektu „Tlakové kanalizace a ČOV Ostravice“, který je podle mého názoru možno označit za evidentní technický nesmysl, pokoušející se dokázat, že splašky tečou nejlépe do kopce. Obec zašantročila své pozemky, a teď staví čističku na kopečku vedle starostova smrčku.

Nedávno sliboval starosta obce Ostravice příliv miliard a dluhy nedaly na sebe dlouho čekat. V obcích s mnohem nižšími daňovými příjmy, ale také s mnohem méně parazitující byrokracii jsou již čističky bez dluhů dávno vybudované. Tam kde nebyli lidovci ponoření do téměř dvacet let trvajícího modloslužebného rozjímání, bylo dříve využito státních dotací tak, aby nebyla obec a občané zbytečně zatížení. Pokud nebude financování této akce zajištěno z evropských dotaci, je nutno označit celý byrokratický aparát obce za nefungující a vyměnit jej včetně politiků. Pokud ano tak je kritika opět oprávněna, protože v zápise ze zasedání zastupitelstva se nic takového pro informaci občanů neuvádí.
Budou místní mocipáni, kteří si dovolili až pětinásobně, a tedy v republice téměř bezkonkurenčně, zvýšit daň z nemovitosti, budou v příštích volbách opět zvolení? Kolik z těchto daňových prostředků jde skutečně ve prospěch obce, když ještě nedávno ministr Langr tvrdil, že ODS tuto daň zruší, protože aparát jejím výběrem nevydělá ani sám na sebe?

Každý obyvatel obce, díky deseti jednorázově ztopořeným rukám v hlasování 9/15, žije s dluhem větším než 15 000,- Kč, což jistě ještě není částka konečná. K domům bude vlastním nákladem nutno vybudovat jímky s přečerpávací technologii, jejichž pořizovací náklady se již nebudou příliš vzdalovat od nákladů na individuální domovní čistírnu odpadních vod. To že nejde o dluh imaginární, se budou moci přesvědčit ještě i vnuci dnešních občanů Ostravice, až jej budou splácet ve formě tzv. stočného, které si k dnešním 24,- Kč vodného budou brzy moci v nesmyslně vysoké výši přičíst. V obci, kde potečou splašky do kopce se bude platit za takovýto civilizační komfort nepochybně více než v Praze, Brně nebo Ostravě, protože tam by takovíto odborníci i se zastupiteli letěli ven z okna, jak se to v Praze již kdysi dávno skutečně stalo.

Na Ostravici z toho všeho zatím pouze zdechnul chudák orel.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..