CHOBOTNICE NA OSTRAVICI

Ladislav Mohelník:

Nemá to v našem rudém koutku republiky snadné ten, kdo se chce o dění okolo sebe dovědět trochu pravdy. Člověk nemůže být přirozeně u každé události, ale jsou mezi námi i takoví, kteří by se třeba rádi dověděli něco o tom, co to tam ta havloidní Sommerová v Praze v boji proti těm panelákům vymyslela? Na druhé straně jsou mezi námi i takoví, kteří by se rádi dověděli, co to tu zase peče ten náš pan starosta s tím svým novým sídlem na Pile. Kalouskova a Mališova TOP 09 pro příští volby posílila své řady o některé známé tváře zcela neznámé a bezvýznamné strany LES. Po pravdě jde vlastně jen o Bursíka a Sommerovou. Bursík to je ten ministrant, co ho mladý příznivec squattingu Stropnický vyhnal ze Strany zelených, když nám předtím společně zařídili ten solární bum s těmi zastaralými německými solárními panely, které šly najednou tak na dračku, jako by na světě lepších nebylo, a které budou splácet ještě naši vnuci v podobě předražené elektřiny. To se té mladé Bursíkové, která se stala známou tím, jak ji napadl ten nešťastný policista co ho napadla v sebeobraně před televizní kamerou, to se ji opravdu povedlo. Zlé jazyky na internetu kdysi mudrovaly, že prý byla i dobrou kamarádkou jakéhosi Fischera, a že vymyslet takovéto výhodné šachistické tahy. Jedině pro něj to nemohlo být nic obtížného. Za Olgu Sommerovou hovoří především její dílo. Na rozdíl od mladého Klause mne ke vzteku vůbec nedohání. Na její dokumenty se podívám stejně opatrně jako na ty od Jana Špáty. Její údiv koncentrovaný do tří otázek, „Na Severním Městě? A kdo by tam jako chodil? To, co tam bydlí v těch panelákách?“bych pouze trochu upravil pravopis o těch panelácích, ale trochu i otázky. „V Praze? A kdo by tam jako chodil? To co tam bydlí v těch postbolševických ODS hotelích? Ostravičtí mudrlanti a odborníci na zadlužování obce v čele s TOP 09 přemýšlejí, že by nebylo marné, postavit tu knihovnu na Ostravici Na pile. Kaplického Chobotnice to je přece přesně to, co si vzorná ostravická knihovna zaslouží. Která knihovna v Praze se může pochlubit diplomem za vzorné vedení knihovny? Chobotnice patří k vodě a do naší rodiny. Místa je tu dost i na vytouženou starostovu kancelář, a když se postaví ta nová rychlošalina až do Ostravy, tak tu mohou jezdit i jejich děcka. Splácet dluhy budou ale pouze ty naše.

Zatímco lidovci už dostali výchovný pohlavek a jsou na konci s dechem v Praze i na Ostravici, ODS z nepochopitelných důvodů má svůj nos tam i zde stále ještě nad vodou. Pochopili zřejmě lépe, než Plojharovci, že ty staré, se zlodějnami profláknuté ksichty, je třeba nahradit novými. Aby si ty staré ksichty mohly užívat lupu, musely přistoupit k degenerační obměně a vytáhnout na slunce boží před podzimními volbami svoje poslední trumfy, svoje poslední naděje. Už nejen tři roky v televizi přednášejícího moc chytrého Fialu, ale už i mladého Klause procvičujícího svůj šarm na bezbranné ženě. Člověk by řekl, že si před volbami jako hlavní témata zvolí taková, kterým alespoň trochu sami rozumí, ale oni se naopak pustili do architektury, které u nás rozumí úplně všichni.

Když jsou to všechno pedagogové, že by nám dali lekci z češtiny? Kdepak. Mladý Klaus vymyslel, že lepší image bude, když se přiblíží lidu a bude k němu plamenné promlouvat svoji rodnou pšovanštinou. Nedošlo mu zřejmě, že my Laši jsme na ni doslova alergičtí a že moc dobře víme jak nám blbnou hlavu, a že oni ani neví pro sam špek, co jsou to kobzale. Jak potom může jakýsi Pšovan pochopit, co je to umění? Pochopitelně že může čumět na Satinovu Robu s motyku v kobzalach na sololitě, ale jeho pravé lašské mistrovství pochopit nikdy nemůže. Osm roků byl starý Klaus prezidentem, kolik amnestii a metálů rozdal, ale na ostravického génia Satinu stejně nikdy nezbylo. Jakoby mu i ten starý mudrlant záviděl, že někoho Pán Bůh obdaří tolika dovednostmi a talentem, a on světový zakladatel ODS kromě těch metálů a doktorátu nedostal o pana Boha zhola nic.

Ostravická TOP 09 v čele se starostou Mališem by si měla pořádně rozmyslet, jestli budou mít také lidé z ostravických paneláků do té jejich knihovny přístup a nebo ne. Ono se to třeba starostovi snadno zakáže, jako těm invalidům. Stačí nějaká ta bariera, nebo klacek pod nohama jako u té naší vzorné knihovny, a je to vyřešeno, ale při volbách by nakonec mohl chybět i ten jeden jediný invalidní hlas, co není schopny rajtovat na vozíku po schodech. To by moudří radní mohli nakonec vyřešit jednoduše zvonkem, a když to nebude nějaký známý kverulant, tak mu vzorná vedoucí knihovny tu knížku třeba i donese. Co ale s těmi baraby z paneláků? K volbám to nechodí, čte to jenom knížky co se podle rodné strany nedají číst, jako například Karla Michňáka. Tak co s nimi?

Velkohubou bolševickou propagandu si Klaus plete s odbytým komentářem, když uzavírá své koaliční žlučovody. Ne, nebudu se už na tu paní vztekat – půjdu si pustit Respice Finem nebo 777 vteřin v Československu –dílo jejího bývalého muže Jana Špáty patří v dokumentech k tomu nejlepšímu, co tady vzniklo. Ale nepíšu román, jen komentář. Já proti lidem z cihlovejch baráků – nic nemám. Kdo mu to má ale věřit, když ani neví, že už tady Československo dávno není, a že za to může zrovna právě někdo z ODS, kdo důsledky své stupidní politiky nebyl vůbec schopný ani domyslet.

 

 


https://www.novinky.cz/komentare/443658-komentar-my-z-panelaku-vaclav-klaus-ml.html

Ztracená duše národa 3 – Ztráta slušnosti – dle námětu a scénáře Olgy Sommerové a kol.

https://www.novinky.cz/domaci/445276-kaplickeho-blob-se-vraci-do-hry-o-novou-budovu-narodni-knihovny.html

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..